Likumdošana

Sezonas augļiem un dārzeņiem samazināts PVN

5. oktobris, 2017

Dalies

No nākamā gada Latvijā tiks ieviesta pievienotās vērtības nodokļa (PVN) samazinātā likme, un to piemēros svaigu augļu, ogu un dārzeņu piegādēm. To paredz Saeimā trešdien, 22.novembrī, galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Pievienotās vērtības nodokļa likumā.

Samazinātā PVN likme attieksies uz mazgātiem, mizotiem, lobītiem, grieztiem un fasētiem dārzeņiem, augļiem un ogām, bet to nepiemēros, ja šie produkti būs, piemēram, saldēti, sālīti vai kaltēti. PVN likumam pievienots pielikums ar Latvijai raksturīgu dārzeņu, augļu un ogu uzskaitījumu, kuru piegādēm varēs piemērot nodokļa piecu procentu likmi.

Piecu procentu PVN likmes ieviešanas mērķis ir mazināt ēnu ekonomiku, palielināt legālajā tirgū darbojošos komersantu konkurētspēju un mazināt augļu, ogu un dārzeņu cenas, tādējādi arī palielināt šo produktu daudzumu ikdienas uzturā.

Zemkopības ministrijā 2017.gada sākumā tika izveidota darba grupa, kurā piedalījās eksperti no Zemkopības, Finanšu, Veselības un Ekonomikas ministrijas, Valsts ieņēmumu dienesta, Latvijas Lauksaimniecības universitātes, Latvijas Pārtikas uzņēmumu federācijas, Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes, Latvijas Augļkopju asociācijas, biedrības “Latvijas dārznieks”, Zemnieku saeimas, Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras un Latvijas Pārtikas tirgotāju asociācijas un intensīvi analizēja iespējas samazināt pārtikai vai atsevišķām pārtikas preču grupām, un apzināja citu valstu pieredzi.

Grozījumi noteic, ka samazinātā likme būs spēkā no 2018.gada 1.janvāra trīs gadu periodā. Šajā laikā plānots izvērtēt samazinātās nodokļa likmes ieviešanas ietekmi uz dažādām sabiedrības grupām.

Termiņa ierobežojums samazinātās likmes piemērošanai noteikts, jo, ņemot vērā, ka tās ieviešana ir atkāpe no vispārējās PVN sistēmas un uzskatāma par valsts atbalsta instrumentu konkrētai nozarei, nepieciešams vērtēt likmes efektivitāti, piemēram, kā mainījies PVN maksātāju skaits nozarē, apgrozījuma tendences un produkcijas patēriņš, norāda grozījumu autori Finanšu ministrijā.