Jaunu mikrobioloģisko preparātu izstrāde kultūraugu ražības paaugstināšanai

Augļkopju asociācija ir kļuvusi par partneri projektā “Jaunu mikrobioloģisko preparātu izstrāde un pārbaude kultūraugu ražības paaugstināšanai” (projekta Nr. 22-00-A01612-000014), kura mērķis ir izstrādāt bioloģiskas izcelsmes augu augšanu veicinošus preparātus, izmantojot mikroaļģu ekstraktus.

Kas ir mikroaļģes un kāpēc tās interesē dārzkopjus?

Mikroaļģes ir vienšūnu organismi (jūraszāles)– mazi, bet ar lielu potenciālu un mazām augšanas prasībām, pēc zinātnieku domām, tie var kļūt par labu sabiedroto dārzā. Īsumā tas nozīmē – mazāk sintētisko mēslojumu, vairāk dabas spēka !

Mikroaļģu ekstrakti ir nākotnes biostimulanti – vielas, kas veicina augu augšanu un attīstību, pabarojot gan augsni, gan pašu kultūraugu. 

Pēdējo trīs gadu laikā Latvijas saimniecībās tiek testēts uz mikroaļģēm balstīts biostimulejošs līdzeklis, kas var aizvietot sintētiskos mēslojumus. Tas ir solis uz veselīgāku pārtiku un tīrāku vidi.

Turoties pie tradicionālās vai bioloģiskās lauksaimniecības pamatprincipiem, mikroaļģu ekstraktu izmantošana var būt tieši tas, kas nepieciešams zaļai, dabai draudzīgai saimniekošanai.!

Vairāk par to, kā mikroaļģu ekstrakts var palīdzēt augiem…

Projekta mērķi, iesaistītie partneri un darbības periods

Projekta nosaukums: “Jaunu mikrobioloģisko preparātu izstrāde un pārbaude kultūraugu ražības paaugstināšanai”

Projekta nr. 22-00-A01612-000014

Projekta mērķis:

Projekta mērķis ir izstrādāt augu augšanu stimulējošus preparātus, izmantojot vienšūnu mikroaļģu biomasas ekstraktus, un pārbaudīt to efektivitāti dažādu kultūraugu stādījumos gan kontrolētos apstākļos veģetācijas traukos, gan mainīgos ražošanas apstākļos.

Projekta īstenošanā iesaistītie sadarbības partneri:

  1. Latvijas Universitāte (Projekta īstenošanas vadošā struktūrvienība Latvijas Universitātē ir Latvijas Universitātes Bioloģijas institūts)
  2. Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte
  3. Baltiņa Jelgavas rajona zemnieku saimniecība “AKMENTIŅI”
  4. Šņickovska Jelgavas rajona zemnieku saimniecība “KLĪVES”
  5. Vītiņu pagasta zemnieku saimniecība “RAITI”
  6. Edgars Gūtmanis
  7. SIA “VA ARGO”
  8. Latvijas Augļkopju Asociācija

Projekta īstenošanas laiks: 09/2022 – 06/2025

Projektā plānotās aktivitātes :

1. Palielināt dabiskas izcelsmes Latvijā ražotu augu stimulējošu un aizsargājošu preparātu klāstu, un izpētīt pasaulē salīdzinoši jaunas tehnoloģijas – bioreaktoros audzētu mikroaļģu ekstraktu – izmantojamību integrētajā un bioloģiskajā lauksaimniecībā atklāta lauka un segtajās (siltumnīcu) platībās.

2. Aprobēt Latvijā vēl nebijušu metožu kopumu un tehnoloģiskos risinājumus dažādu aļģu sugu audzēšanai kontrolētos apstākļos un pārstrādei bioaktīvu ekstraktu ieguvei, kā arī pētīt iegūto aļģu ekstraktu augu augšanu, ražību un stresa toleranci stimulējošās īpašības, kas var kalpot par pamatu plaša spektra aļģu izcelsmes augu augšanu stimulējošu preparātu tālākai izstrādei un ražošanai.

3. Aptvert zinātniski pētniecisko institūciju un vairāku lauku saimniecību sadarbību jaunu metožu un augkopības produktu izstrādē un paredz arī tālāku potenciālu jaunu produktu komercializāciju, aļģu ekstraktu īpašību, bioaktīvo vielu un to darbības molekulāro mehānismu tālāku izpēti ilgtspējīgai zināšanās balstītas bioekonomikas attīstībai nākotnē

  • Sagatavoti un prezentēti ziņojumi vairākās starptautiskās konferencēs, kā arī publicētas zinātniskas publikācijas.
  • Izstrādāta mikroaļģu audzēšanas metodoloģija dažādās kultivēšanas sistēmās – no laboratorijas kolbām līdz plūsmas fotobioreaktoriem.
  • Izmēģinātas un optimizētas mikroaļģu ekstraktu iegūšanas metodes, tostarp ultraskaņas homogenizācija, kas ļauj iegūt preparātus ar augstu aktīvo vielu koncentrāciju.
  • Veikti lauka izmēģinājumi uz dažādiem kultūraugiem – tomātiem, avenēm, burkāniem un rapsi.

Vairāk par projekta starpposmu rezultātiem un secinājumiem pirms gala atskaites iesniegšanas var lasīt sadaļā Projekta gaitā veiktie pētījumi un secinājumi. Projekta gala atskaite būs pieejama pēc apstiprināšanas LAD


Projekta zinātniskais vadītājs (vadošais pētnieks) no Latvijas Universitātes puses ir Dr. biol. Pāvels Semjonovs, pavels.semjonovs@lu.lv.

Projekta īstenošanu atbalsta Lauku atbalsta dienests un Zemkopības ministrija.

Vairāk informācijas par Eiropas Lauksaimniecības fondu lauku attīstībai pieejams Eiropas Komisijas tīmekļa vietnē http://ec.europa.eu/agriculture/rural-development-2014-2020/index_lv.htm