Kā mikroaļģes palīdz augiem

Mikroaļģes kā biostimulants

Pētot uz mikroaļģu ekstraktu bāzētu līdzekļu iegūšanas iespējas, pētnieki ir atklājuši, ka pat mājas apstākļos var viegli izveidot efektīvu augu apsmidzināšanas līdzekli, kas uzlabos auga veselību un ražību. Kas nepieciešams ?

  • mikroaļģes,
  • ūdens,
  • mikroviļņu krāsns.

Uz pus litru ūdens pievieno 50 g ar mikroaļģu pulvera ( aptuveni 6 ēdamkarotes ar kaudzīti). Liek mikroviļņu krāsnī uz 2 līdz 3 minūtēm. Iegūto maisījumu atdzesē un nokāš caur marli. Ekstraktu uzreiz var smidzināt uz augiem vai arī atšķaidīt ar ūdeni un izmantot laistot.

Mikroaļģes palīdz augiem stresā

Karstums, sausums, aukstums – augiem ir jātiek galā ar visu. Mikroaļģu ekstrakti satur dabiskus fitohormonus un citus vērtīgus savienojumus, kas palīdz augiem pielāgoties stresam. Dažādi pētījumi gan ārpus Latvijas, gan Latvijas Universitātes Bioloģijas institūta Rūpnieciskās mikrobioloģijas un Pārtikas biotehnoloģijas laboratorijā un pie sadarbības partneriem liecina, ka piemēram avenēm, burkāniem, tomātiem vai pat rapšiem var būt lielākas izredzes pārvarēt nelabvēlīgus laikapstākļus ja to veģetācijas periodā tiek lietoti mikroaļģu preparāti. Mikroaļģu antistresa ietekme uz augiem tiek pētīta arī šajā projektā.

Mikroaļģes pret slimībām

Papildus projektā tiek pētīts arī mikroaļģu ekstraktu potenciāls kā biopesticīdiem, piemēram to ietekme pret sēnīšu slimībām un sakņu puvi. Līdzšinējo pētījumu rezultāti rāda, ka mikroaļģu ekstraktu izmantošana uz tomātu stādiem paildzina to augļu ražošanas ilgumu, kas var liecināt par samazinātu patogēnu ietekmi uz tomātu augiem. Tomātiem šie ekstraktu līdzekļi ir būtiski palielinājuši lapu skaitu, stumbra diametru, auga garumu un šķīstošo cietvielu saturu – tas nozīmē, ka augs kopumā ir spēcīgāks un noturīgāks pret dažādām slimībām.

Savukārt, avenēm iepriekš veiktie pētījumi norāda uz būtiski lielāku auga garumu un svaru, palielinājās arī ogu svars un lapu dzinumu skaits – tas uzlaboja ražu un ogas bija lielākas!