ATLAS

ATLAS demonstrējumu saimniecības

8. jūlijs, 2020

Dalies

Pētniecības un inovāciju Atbalsta programmas “Horizon 2020” projekta ATLAS ietvaros piecās Latvijas dārzkopības saimniecībās uzstādītas meteroloģisko un vides datu ieguves iekārtas.
ATLAS demonstrējumu stacijas ierīkotas krūmmelleņu audzētavā „Arosa-R, zemnieku saimniecībā „Eglāji”, ogu audzēšanas uzņēmumā “Very Berry”, bioloģiski sertificētā dārzkopības un augļkopības saimniecībā „Puteņi, SIA „Krogzeme” – bioloģiski sertificētā upeņu komercdārzā.
Iekārtas galvenais modulis ietver pamata sensoru komplektu, kas nosaka temperatūru, spiedienu, mitrumu u.c. standarta rādītājus. Caur datu logeri (getaway) rādījumi tiek pārraidīti uz mākoņserveri.
Ikvienam interesentam ir iespēja piekļūt rādījumiem, reģistrējoties https://www.weatherlink.com Sīkāka informācija par reģistrēšanos atrodama ŠEIT.
Pēc reģistrēšanās demonstrējumu stacijas tiks pievienotas lietotāja profilam un būs iespēja redzēt gan šīs 5 demonstrējumu stacijas, gan vēl tūkstošiem citu staciju visā pasaulē. Informācija par to, kā darboties ar demonstrējumu stacijām, pamazām tiks papildināta!

Plašāk par saimniecībām, kurās izvietotas ATLAS demonstrējumu stacijas

Krūmmelleņu audzētava „Arosa-R
SIA „Arosa-R” ir ģimenes uzņēmums, kurš nodarbojas ar lielogu krūmmelleņu un to stādu audzēšanu vairākos izstrādātos purva laukos. Uzņēmums tika dibināts 2001. gadā, šobrīd stādījumi aizņem vairāk kā 70 hektārus.
Stādu materiāli tika iepirkti no vadošajām ASV stādu audzētavām atbilstoši Latvijas klimatiskajiem apstākļiem. Šķirņu apjoma proporcijas 60% Blue Ray, 10% Patriots, 7,5% Blue Gold, 7,5% Toro, 7,5% Blue Crop, 7,5% Duke.
Saimnieki: viena no pieredzējušākajām augļkopēm, Latvijas Augļkopju asociācijas vadītāja Māra Rudzāte ar dēlu Mārtiņu.
Atrašanās vieta: „Melnā oga”, Līvbērzes pagasts, Jelgavas novads.

Zemnieku saimniecība „Eglāji”
Zemnieku saimniecība ”Eglāji” ar ābolu audzēšanu un realizāciju nodarbojas jau vairāk kā divdesmit gadus, apsaimniekojot 12 ha plašu ābeļdārzu ar dažāda vecuma ābeļu stādījumiem. Ābeļdārzs tiek uzskatīts par vienu no skaistākajiem Latvijā, tas plešas Kurzemes paugurainajā apvidū. Tajā aug ap 30 dažādu šķirņu ābeļu lielākoties ziemeļu šķirnes, kuras labi pārziemo Latvijas mainīgajos dabas apstākļos, piemēram, “Konfetnaja”, “Tīna”, “Auksis”, “Baltais dzidrais”, “Belorusskoje Maļinovoje” un citas.
Saimnieks: dārzkopis Guntis Ofkants
Atrašanās vieta: Eglāji, Rauda, Smārdes pagasts, Engures novads.

Lienas Mucenieces saimniecība „Puteņi”
Lai arī bioloģiski sertificētā platība ir 8 ha, saimniecībā tiek ražots plašs produktu klāsts – audzē ābolus, bumbierus, ķirbjus, sīpolus, bietes, dažādus kāpostaugus, salātus un pat saldo kukurūzu. Gurķus un tomātus audzē divās plēves siltumnīcās (200 m2). Saimniecība nodarbojas arī ar biškopību, un viņu bioloģiskais medus atzinīgi novērtēts pārtikas izstādē “Riga Food”, saņemot sudraba un bronzas medaļas gardākā medus konkursā.

Saimnieki: Liena un Edgars Mucenieki

Atrašanās vieta: „Puteņi”, Kaibala, Lielvārdes pagasts, Lielvārdes novads.

SIA “Krogzeme” – bioloģisko upeņu komercdārzs

SIA “Krogzeme” savu darbību uzsāka 2009. gadā kā dekoratīvo stādu audzētava. Kopš 2011. gada ir specializējušies upeņu komercdārzu biznesā – audzē upeņu stādus, ierīko upeņu komercdārzus, sadarbībā ar Latvijas un ārvalstu zinātniekiem pilnveido upeņu audzēšanas tehnoloģijas, izstrādā biznesa plānus upeņu komercdārziem kā arī konsultē visus interesentus.
Ir VAAD (Valsts augu aizsardzības dienests) sertificēta stādaudzētava un visu stādāmo materiālu nodrošina ar augu pasēm, kas ļauj pretendēt uz ES fondu līdzfinansējumu komercdārza ierīkošanā.

2016. gadā uzņēmums pārgāja uz bioloģisko saimniekošanu, uzņemoties pirmās 3 gadu saistības. Šobrīd uzņēmums apsaimnieko 99 ha lauksaimniecības zemes, no kuriem 63 ha ir augļudārzi – upenes, smiltsērkšķi, ābeles, bet 6 ha atvēlēti upeņu stādu audzēšanai. Savukārt 9 ha tiek audzēts sarkanais āboliņš.

Saimnieki: Diāna un Andris Krogzemi
Atrašanās vieta: “Vīnkalniņi”, Viļķenes pagasts, Limbažu novads.

Ogu audzēšanas un pārstrādes uzņēmums “Very Berry”
„Very Berry” darbību uzsāka 1997. gadā, kad sāka piepildīt savu sapni par ogu kultivēšanu. Izstrādātā kūdras purvā tika veidoti pirmie dzērveņu stādījumi. 17 gadu laikā ogu plantācijas ir sasniegušas 38 hektārus, no kuriem 20 ha ir dzērveņu, 12 ha melleņu, 5 ha aveņu un 1h a rabarberu.
Papildus ogu audzēšanai ir izveidojuši dabīgo sulu ražotni, kā arī nodrošina augļu un ogu saldēšanas un glabāšanas pakalpojumus.
Uzņēmuma dibinātāji un īpašnieki: Gundega un Sergejs Sauškini
Atrašanās vieta: Ogas, Dārzciems, Gaujienas pagasts, Apes novads.